Jak zabezpieczyć osuwisko?

Osuwiska i skarpy to ciekawe ukształtowanie terenu, które ma efektowny wygląd i wpływa na ciekawy wygląd działki. Niestety niesie ze sobą również niebezpieczeństwo osunięcia. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć osuwisko, czy skarpę by nie okazało się groźne?

Zabezpieczenie osuwisk gabionem

Na początek musimy zadać sobie pytanie czym jest gabion? Jest to kosz z drutów stalowych, który po umieszczeniu na właściwym miejscu wypełniany jest dowolnym materiałem, najczęściej skalnym.

Gabiony maja solidna konstrukcje, a jednocześnie są na tyle elastyczne, że można je dowolnie formować. Dzięki temu możemy uzyskać ciekawe kształty. Łatwo wykonać z nich łuki, zakola, narożniki, czy schodki. Gabiony mogą być piękną ozdobą działki.

Ich kolejna zaletą jest to, że dzięki swojej strukturze przepuszczają wodę. Ich wypełnienie może być dowolnie dobrane, oczywiście jeśli jest odpowiednio twarde. Gabiony wypełnia się granitem, bazaltem, wapieniem, łupkami, a nawet gruzem betonowym.

Zabezpieczenie osuwisk siatką

Kolejnym ze sposobów zabezpieczenia osuwiska jest użycie siatki. Siatki mocuje się na kotwach. Wolną przestrzeń między siatka stalowa a skarpą wypełnia się kompozycja żyznej gleby, humusu i nasion oraz siatką antyerozyjną lub materiałem kamiennym. Takie rozwiązanie jest nie tylko zabezpieczeniem osuwiska, ale również stworzeniem korzystnych warunków dla rozwoju roślinności okrywowej.

Jest to rozwiązanie funkcjonalne, bezpieczne oraz estetyczne.

Zabezpieczenie osuwisk ekokratką

Zasada zabezpieczenia osuwisk ekokratką jest taka sama, jak w przypadku zabezpieczania siatką. Ekokratka również może być wypełniona mieszanką nasion lub kruszywem. Dzięki takim możliwościom można osiągnąć taki rezultat jak nas interesuje.

Zabezpieczenie osuwisk jest niezmiernie ważne, gdyż mimo ciekawego wyglądu, mogą być niebezpieczne. Prawidłowe ich zabezpieczenie to podstawa bezpieczeństwa, ale i estetycznego wyglądu. Dzisiejsze rozwiązania z osuwisk i skarp dają możliwość zrobienia ciekawych elementów architektury, które ożywią działkę i uczynią ją bardziej interesującą.

 Jak zabezpieczyć osuwisko?