Toczenie CNC

Czym jest toczenie CNC?

Do najpopularniejszych procesów obróbki metalu należy toczenie CNC. Jest to jeden ze sposobów obróbki wiórowej, czyli takiej, która polega na usuwaniu nadmiaru materiału. Skupiają się na powierzchniach wewnętrznych i zewnętrznych elementów o kształcie brył. Podczas swojej pracy, tokarka oddziela za pomocą noża tokarskiego warstwy materiału z przedmiotu w celu uzyskania pożądanego kształtu. Toczenie CNC bazuje na ruchu obrotowym i w bardzo szybkim czasi stało się alternatywą dla tradycyjnych metod toczenia. Jest to ruch główny, natomiast dodatkowo wyróżnia się ruch prostolinijny posuwowy.

toczenie CNC

Metody toczenia

Możemy rozróżnić parę metod toczenia m.in ze względu na rodzaj narzędzia – metoda punktowa, kształtowa, czy też obwiedniowa. Innym kryterium może być ze względu na położenie osi obrotu przedmiotu (poziome i pionowe), na kierunek ruchu posuwowego (wzdłużne, kopiowe, poprzeczne), na rodzaj powierzchni (toczenie zewnętrzne tzw. obtaczanie, toczenie wewnętrzne tzw. wytaczanie). Obróbka wiórowa może być realizowana poprzez frezowanie, toczenie, wytaczanie, wiercenie, rozwiercanie, powiercanie, przeciąganie, przepychanie, struganie i dłutowanie.

usługi CNC Warszawa

Usługi CNC

Usługi CNC Warszawa charakteryzują się niesamowitą dokładnością i dopracowaniem każdego szczegółu, niezależnie od przedmiotu, czy też powierzchni metalowej, drewnianej lub wykonanej z innego tworzywa.  Dany materiał obraca się, a nóż tokarski wykonuje ruch płaski po powierzchni. Maszyny wykorzystywane do obróbki wiórowej są w stanie wykonać i przygotować poszczególne detale o odpowiednich parametrach technicznych. Toczenie CNC jest wykorzystywane najczęściej do obróbki przedmiotów o kształcie bryły obrotowej, ale nie tylko. Jest jedną z podstawowych gałęzi obróbki skrawaniem. Tokarka jest bardzo specjalistycznym sprzętem, porównywalnym do wiertła czy noża tokarskiego. Urządzenie jest w stanie dowolnie obrobić powierzchnie wewnętrzne jak i zewnętrzne. Oś obrotu może skupiać się zarówno na płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Same można podzielić na wiele odmian, które zależą od zachodzących warunków. Dodatkowo cały ten proces jest sterowany komputerowo i dzięki temu uzyskujemy niesamowitą precyzję oraz mamy gwarancję powtarzalności procesu. Nawet najprostsze, uniwersalne tokarki posiadają zaawansowany układ sterowania.Co pozwala wykonać seryjną obróbkę przedmiotu i zachować najwyższą wydajność.

 Toczenie CNC