Wizyta u stomatologa

Stomatologia, dentystyka jest to dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających, a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Stomatolog na pierwszą wizytę przyjmuje pacjentów, którzy mają ukończone pół roku – wtedy pojawiają się pierwsze zęby.

Dobry gabinet stomatologiczny Gliwice powinien być odpowiednio dobrany do pierwszej wizyty dziecka ponieważ jest on niezmiernie ważny. W przyszłości może zadecydować o stosunku człowieka do lekarza tej specjalności. Uraz psychiczny podczas wizyty może spowodować, że przez całe życie człowiek będzie unikać takiej wizyty jak ognia. Tych problemów nie będzie, jeśli zaprzyjaźnicie się ze stomatologiem odpowiednio wcześnie. Dentysta przyjmuje pacjentów nawet gdy nic złego się nie dzieje – nie widać próchnicy ani nie ma bólu zęba. Wówczas dziecko spokojnie będzie oswajało się z lekarzem i nie zareaguje histerią, gdy potrzebne będzie borowanie i plombowanie zęba.

gabinet dentystyczny gliwice

Pierwsza wizyta u dentysty

Ważnym elementem wizyty u stomatologa jest przygotowanie dziecka na tą wizytę przez rodziców poprzez rozmowę. Gabinet stomatologiczny zachęca do wytłumaczenia dziecku dokąd dziecko jest zabierane i w jakim celu. Stomatolog motywuje do takich rozmów i sugeruje, by w przypadku kiedy dziecko boi się lekarza, używać określenia „pan” („pani”). Dentysta zaleca by opowiedzieć przed wizytą dziecku skrócony przebieg takiej wizyty tj. np. że trzeba będzie usiąść na specjalnym fotelu, że pani zaświeci „słoneczko” (lampę), by dobrze obejrzeć ząbki. Podczas pierwszej wizyty stomatolog sprawdzi czy proces ząbkowania się rozpoczął, jeśli tak czy przebiega prawidłowo. Oceni też czy dziecku grozi próchnica. Dentysta poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły mocne i zdrowe. Gabinet stomatologiczny zaleca by na kontrolę chodzić co 3 miesiące, aby upewnić się, że w buzi dziecka nie dzieje się nic złego.

 Wizyta u stomatologa