Inne

5 sposobów, by pozbyć się elektrośmieci

Masz sporo elektrośmieci i nie wiesz, co z nimi zrobić? Sprawdź te metody, z którymi możesz pozbyć się ich bez problemów!

Zużyty sprzęt elektroniczny, elektryczny, w tym komputery, a także AGD nie mogą być wyrzucone do zwykłego kosza na śmieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami elektrośmieci (https://geomar.net.pl) muszą być przekazane do specjalnych punktów zajmujących się ich recyklingiem. Pozbycie się takich odpadków nie musi być jednak trudne, ponieważ do dyspozycji jest sporo metod, by oddać je tam, gdzie powinny trafić.

 

  1. Oddanie starego sprzętu przy zakupie nowego

Przepisy obligują sprzedawców sprzętu RTV, AGD i innego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do odbierania od klientów zużytych urządzeń. To możliwe także wtedy, gdy zakupy robi się w internecie.

 

Oddanie starego sprzętu przy zakupie nowego możliwe jest przy spełnieniu kilku zasad:

  • Można oddać sprzęt gabarytowy, na przykład zmywarkę, pralkę, telewizor, kuchenkę,
  • Oddaje się zawsze ten sam typ sprzętu, na przykład wtedy, gdy kupiło się nową pralkę, można oddać starą pralkę,
  • Aby skorzystać z usługi, należy zgłosić taką chęć, na przykład przez zaznaczenie odpowiedniej opcji przy składaniu zamówienia online,
  • Sprzęt do oddania musi być kompletny lub prawie kompletny, dlatego nie można oddać jego części,
  • Sprzęt musi być odpowiednio przygotowany do odbioru, odłączony, pozbawiony zawartości.

 

  1. Oddanie sprzętu bezpośrednio w sklepie

W przypadku mniejszego typu elektrośmieci, na przykład jak telefony, tablety, laptopy, drobne AGD można oddać go również bezpośrednio w sklepie.

 

  1. Zbiórki zużytego sprzętu sprzed domu

W większości miast i gmin systematycznie organizowane są zbiórki elektrośmieci sprzed domów. Są one często łączone razem ze zbiórkami gabarytów. Wtedy wystarczy tylko wystawić sprzęt przed posesję, a firma odpowiedzialna za jego odbiór zabierze go sama.

 

  1. Sprzedaż zużytego sprzętu w skupie

Na elektrośmieciach można także zarobić. W tym przypadku konieczne jest dostarczenie sprzętu do skupu zajmującego się jego odkupowaniem od klientów.

 

Najwięcej można zarobić w przypadku elektrośmieci z komputerów, na przykład na kartach, procesorach czy pamięciach. Również sprzedawać można innego typu śmieci elektroniczne. Z ofertami skupów można zapoznać się także online.

 

  1. Zamówienie odbioru elektrośmieci przez firmę

Ostatnia opcja na liście to zamówienie odbioru elektrośmieci przez firmę, która zajmuje się świadczeniem takich usług. Wówczas można przekazać jej posiadane odpady, które będą następnie poddane odpowiedniej utylizacji.

 

Firmy działające lokalnie bardzo często odbierają wyposażenie bezpłatnie, natomiast wtedy, gdy konieczne jest pokonanie większego dystansu, płaci się symboliczną kwotę za transport. W przypadku mniejszych sprzętów i ich części, na przykład komputerowych, można też skorzystać z usługi polegającej na zamówieniu kuriera, który odbiera sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WC Captcha 9 + 1 =