Zdrowie, Medycyna

Czym są mięśniaki macicy? Przyczyny, objawy i leczenie

Wiele kobiet doświadczających bólów oraz ciężkich miesiączek otrzymuje diagnozę wskazującą na mięśniaki macicy. Czym dokładnie jest taka dolegliwość? Jak może być ona leczona?

Mięśniaki macicy – co to jest?

Mięśniaki macicy, znane również jako mięśniaki gładkokomórkowe, to nienowotworowe narośla, które rozwijają się w macicy, głównie w jej trzonie. Składają się z tkanki mięśniowej i włóknistej i mogą mieć różną wielkość, od małych, niewykrywalnych guzków po duże guzy, które zniekształcają macicę i powodują poważne dolegliwości. Zwykle są one mnogie, co oznacza, że występują one w większej liczbie.

Jakie są przyczyny mięśniaków macicy?

Mięśniaki macicy są częstym schorzeniem. Mogą wystąpić u każdej kobiety w wieku rozrodczym, ale częściej występują u kobiet z nadwagą, a także u kobiet, u których w rodzinie występowały mięśniaki macicy. Najczęściej diagnozowane są one u kobiet mających 35-45 lat. Nie do końca poznano, co dokładnie jest ich przyczyną, ale uznaje się, że do ich wzrostu dochodzi na skutek działania hormonów – estrogenów.

Mięśniaki macicy – objawy

Większość mięśniaków macicy nie powoduje żadnych objawów. Gdy natomiast wywołują one objawy, zaliczane są do nich głównie:

  • Ciężkie lub przedłużające się miesiączki,
  • Ból lub ucisk odczuwany w miednicy,
  • Ból pleców,
  • Wzdęcia brzucha,
  • Częste oddawanie moczu,
  • Bolesny stosunek,
  • Niepłodność lub trudności z zajściem w ciążę.

Mięśniaki macicy są zwykle diagnozowane za pomocą badania ginekologicznego, badania USG lub innych badań obrazowych, które przeprowadza lekarz ginekolog Bielsko to miasto, w którym można skorzystać z kompleksowej diagnostyki w tym zakresie.

Jak leczy się mięśniaki macicy?

Leczenie mięśniaków macicy może zależeć od wielkości, lokalizacji i liczby mięśniaków, a także nasilenia objawów. Jeśli mięśniaki są małe i nie powodują objawów, najczęściej zaleca się ich regularne monitorowanie, natomiast działanie podejmuje się w razie pojawienia się poważniejszych objawów – wskazuje ginekolog z klinikagalena.pl. Można też wykorzystać leki, na przykład analogi gonadoliberyny lub pigułki antykoncepcyjne, które stosowane są w celu złagodzenia objawów mięśniaków macicy, takich jak obfite krwawienie lub ból. Pojawiają się również doniesienia na temat wykorzystania witaminy D w celu zmniejszenia mięśniaków, dlatego jej suplementacja może być dobrym wyborem przy ich diagnozie. Stosowane są także procedury w celu usunięcia pojedynczych mięśniaków przy jednoczesnym pozostawieniu nietkniętej macicy. Są one zalecane kobietom, które chcą zachować płodność lub osobom z dużymi mięśniakami powodującymi nasilone objawy. Polegają one na leczeniu laparoskopowym albo na embolizacji tętnic macicznych. Wykorzystuje się również nowoczesne zabiegi, między innymi nieinwazyjną termoablację ultradźwiękową, która polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. W niektórych przypadkach ginekolog może zalecić histerektomię, która obejmuje usunięcie całej macicy. Takie postępowanie jest rekomendowane głównie kobietom z poważnymi objawami, dużymi lub licznymi mięśniakami.