Zdrowie, Medycyna

Implanty zębowe krok po kroku – jak są zakładane?

Implanty stomatologiczne to obecnie bardzo popularny sposób uzupełniania braków zębowych. W jaki sposób przebiega ich wykonanie? Oto opis krok po kroku!

Jak zbudowane są implanty zębów?

Braki zębowe mogą być uzupełniane różnymi metodami, wśród których znajdują się implanty stomatologiczne, nazywane też zębowymi i dentystycznymi

Implanty dentystyczne zazwyczaj składają się z trzech części, a dokładnie z:

  • implantu
  • łącznika
  • korony

Implant to część chirurgicznie umieszczana w kości żuchwy albo szczęki, łącznik mocuje implant do korony, a korona to część protezy zęba, która wygląda i działa jak naturalny ząb. Gdy planuje się wykonać implanty Kraków jest jednym z tych miast, gdzie funkcjonuje obecnie wiele klinik i gabinetów stomatologicznych oferujących leczenie implantologiczne na najwyższym poziomie.

Jak wykonuje się implanty zębowe?

Implanty stomatologiczne wykonuje się w paru etapach. Oto najważniejsze z nich:

Konsultacja

Pierwszym krokiem do wszczepienia implantu zębowego jest konsultacja ze stomatologiem specjalizującym się w tej właśnie dziedzinie. Podczas konsultacji zbada on zęby i kość, aby ustalić, czy istnieje możliwość skorzystania z leczenia implantologicznego. W tym przypadku wykonuje się różne badania, w tym badania tomograficzne, RTG. Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów, przykładowo rekonstrukcji kości.

Wyciski i obrazowanie 3D

Gdy stomatolog stwierdzi, że istnieje możliwość wszczepienia implantów dentystycznych, pobierze on wyciski, aby stworzyć model, na podstawie którego wykonuje się następnie implanty. Mogą również wykorzystać technologię obrazowania 3D do stworzenia cyfrowego modelu. W tym celu stosowane są specjalne skanery 3D.

Wszczepienie implantu

Implant jest wykonany z tytanu lub stopu tytanu, który jest materiałem biokompatybilnym, dlatego też jest on bardzo dobrze tolerowany przez organizm, co zmniejsza ryzyko pojawienia się skutków ubocznych i niepowodzenia zabiegu. Wszczepienie implantu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie powoduje ono dolegliwości bólowych. Po wszczepieniu implantu następuje jego proces zrastania się z kością, czyli proces osteointegracji. Trwa on kilka miesięcy.

Osadzenie łącznika i korony

Gdy implant zrośnie z kością, dentysta przymocuje łącznik do implantu. Łącznik jest zwykle wykonany z tytanu lub cyrkonu i ma na celu bezpieczne utrzymanie korony na miejscu. Korona jest następnie wykonywana na zamówienie, co pozwala dopasować jej kolor, kształt i rozmiar naturalnych zębów.

Założenie korony

Ostatnim krokiem w procesie wszczepienia implantu dentystycznego jest osadzenie korony. Dentysta przymocuje koronę do łącznika, tworząc protezę zęba. W przypadku większych braków zębowych, w tym także całkowitego bezzębia, istnieje możliwość wykonania wyjmowanych protez zębowych osadzonych na czterech albo na sześciu implantach. Kompleksowe leczenie implantologiczne oferuje klinika https://zietekclinic.com/implantologia/ z Krakowa. Zapewnia ona pomoc również w skomplikowanych przypadkach, gdy konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów, u pacjenta doszło do bezzębia.