okulary
Ogólne Sport, Fitness, Kulturystyka

Jak dobrać okulary do czytania?

Okulary do czytania nosi obecnie wiele osób. Są to okulary przeznaczone dla osób z dalekowzrocznością, inaczej nadwzrocznością, które widzą dobrze do dali, natomiast mają problem z widzeniem do bliży. Jak dobiera się okulary do czytania?

Gdy podczas czytania musisz coraz dalej odsuwać od siebie książkę albo gazetę, to znak, że wzrok wymaga odpowiedniej korekcji. Taki problem najczęściej pojawia się u osób starszych, u których dochodzi do tak zwanej starczowzroczności. Również może być to kwestia zwykłej nadwzroczności, która może rozwinąć się w każdym wieku. 

Okulary do czytania – ze sklepu czy od optyka?

Dzisiaj wiele osób, które muszą korzystać z okularów do czytania, kupuje je samodzielnie. W sklepach można znaleźć różne okulary gotowe wraz z oprawkami, które mają niskie ceny. Chociaż jest to bardzo kusząca oferta – okulary można kupić tanio i od ręki – to jednak lepiej udać się do okulisty oraz do optyka, aby zbadać wzrok i dobrać odpowiednie okulary do korekcji.

Wizyta o okulisty jest bardzo ważna, ponieważ może on wtedy nie tylko określić wadę, ale również zbadać oczy pod kątem ewentualnych schorzeń, które również mogą powodować problemy ze wzrokiem. Osoby, u których pojawiają się wady wzroku, powinny korzystać z takich konsultacji jeden raz w roku.

Po wizycie u okulisty, która może odbyć się też w samym salonie optycznym, pacjent otrzymuje receptę, na podstawie której optyk może wykonać dla niego odpowiednie okulary. Do dyspozycji jest szeroka gama ramek, a także typów szkieł, dlatego też można uzyskać wtedy okulary stworzone na miarę – o wiele lepsze niż gotowe, które można kupić w sklepach.

Dobre okulary do czytania – czyli jakie?

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które muszą zamówić pierwsze okulary do czytania. Do dyspozycji jest wiele ramek, szkieł, dlatego też dobór najlepszej pary może wydawać się bardzo trudny. Oczywiście, w tym przypadku także może pomóc dobry optyk, który zasugeruje najlepsze rozwiązania.

Okulary do czytania, które przeznaczone są do używania tylko do patrzenia na przedmioty z bliska, mogą mieć pełne ramki, ale również można zdecydować się na ramki o obniżone wysokości, czyli tak zwane połówki, które pozwalają na wygodne patrzenie na książkę lub na gazetę, ale jednocześnie umożliwiają podnoszenie wzroku bez zamazanego obrazu.

W salonach optycznych można przebierać w różnych wzorach oprawek, dlatego można łatwo dopasować je do swojego gustu. Mogą być to oprawki metalowe, plastikowe, wykonane z łączonych materiałów, eleganckie, nowoczesne, więc warto poprzymierzać różne, by dopasować takie, które będą wyglądały najlepiej.

Gdy chodzi o szkła, obecnie najczęściej wybierane są te wykonane z tworzyw sztucznych. Są lekkie, odporne na uszkodzenia, łatwe do utrzymania w czystości, dlatego są najlepszą alternatywą dla starszych szkieł produkowanych ze szkła.

Okulary progresywne – co to jest i kiedy warto się na nie zdecydować?

W temacie okularów do czytania warto wspomnieć również o okularach progresywnych. To specjalny rodzaj szkieł dedykowanych dla osób ze starczowzrocznością. Obecnie można kupić je w wielu dobrych salonach optycznych.

W tym przypadku szkła mają specjalną konstrukcję, która łączy w sobie dwie moce – jedną do bliży, a drugą do dali. Dzięki temu osoby, które widzą gorzej zarówno z bliska, jak i z daleka, mogą nosić tylko jedne okulary zamiast zmieniania dwóch par. Takie okulary mają standardowe, pełne oprawki.

Osoby decydujące się na zakupienie okularów ze szkłami progresywnymi muszą nauczyć się z nich korzystać. W tym przypadku ważne jest umiejętne operowanie wzorkiem, aby przy patrzeniu w dal korzystać z górnej części okularów, natomiast przy czytaniu – z ich dolnej części. Przyzwyczajenie się do nowego typu szkieł nie jest jednak skomplikowane, a wielu pacjentów jeszcze tego samego dnia korzysta z nich komfortowo.

Podsumowując, dobre okulary do czytania powinny być dobrane o okulisty, a następnie wykonane u optyka. Dzięki temu osoba z nadwzrocznością czy też ze starczowzrocznością może otrzymać taką parę okularów, która będzie dopasowane specjalnie do jej potrzeb i wymagań!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ