Budownictwo

Kraków w czołówce miast z rosnącą liczbą mieszkańców

Dane z ostatnich lat nie pozostawiają złudzeń – była stolica Małopolski co roku odnotowuje potężny wzrost liczby mieszkańców. Rosną także inne liczby: zarobki, dzietność, poziom zatrudnienia i sukcesy w budownictwie mieszkaniowym. Ekspert od inwestycji w Krakowie i nie tylko z ap7 wyjaśni, skąd ta niesłabnąca popularność. 

Dlaczego Kraków?

Liczba inwestycji w Krakowie rośnie jak grzyby po deszczu. Za rozwojem budownictwa mieszkaniowego idą też inne inwestycje: infrastruktura dla mieszkańców (żłobki, punkty medyczne, drogi). Prężnie rozwija się także rynek pracy i liczba potencjalnych miejsc zatrudnienia dla osób, które decydują się tu na przeprowadzkę.

Kraków w rankingach rosnącej liczby mieszkańców wyprzedza jedynie Warszawa, podium zamyka Wrocław. Poza mieszkańcami z innych polskich miast, do Krakowa przeprowadza się coraz więcej imigrantów z innych krajów (m.in. z Ukrainy, Białorusi, krajów azjatyckich oraz innych zakątków). Według statystyk w byłej stolicy Małopolski – po Warszawie – największa liczba mieszkań została oddana do użytkowania. Ponadto Kraków ma największą w kraju liczbę mieszkań w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. 

Poza rynkiem nieruchomości, rozwija się tu także biznes – według danych za 2019 rok Kraków jest najszybciej w Polsce rosnącym miastem pod kątem liczby zarejestrowanych nowych firm. To wszystko – zdaniem ekspert od inwestycji w Krakowie z ap7 – sprawia, że była stolica Małopolski jest tak chętnie wybierana jako miejsce, by się tu przeprowadzić, otworzyć własną działalność, uczyć, studiować lub poczynić jakieś opłacalne inwestycje.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ