Herbata
Gastronomia Zdrowie, Medycyna

Najpopularniejsze fakty i mity na temat herbaty

Przez lata wokół herbaty narosło wiele mitów, które z czasem zaczęły nawet dominować nad prawdziwych informacji. Obecnie wiele osób wciąż wierzy w kłamstwa, które już dawno zostały wyjaśnione. W poniższym artykule prezentujemy najpopularniejsze fakty i mity na temat herbaty, które każdy powinien znać.

Herbata

Herbata to jeden z najbardziej znanych i najstarszych napojów na świecie. Dziś można go kupić dosłownie w każdym sklepie i pod wieloma postaciami. Można wybierać spośród herbaty liściastej, ekspresowej, granulowanej, do zrobienia na gorąco czy zimno. Istnieje także wiele odmian herbaty (czarna, zielona, biała, żółta, niebieska czy czerwona) i gatunków (sencha, darjeeling, shoumei, huoshan itd). Jakie najbardziej znane informacje na temat herbaty nie są prawdziwe?

Herbaciane mity

  1. Każda herbata jest w 100% zdrowa – to najpopularniejszy mit. Wybierając wysokiej jakości herbaty liściaste do parzenia możemy być pewni, że rzeczywiście są one zdrowe. Wysokiej jakości składniki znakomicie wpływają na samopoczucie, poprawiają koncentrację i zmniejszają uczucie zmęczenia. Dobrej jakości herbata posiada również właściwości przeciwutleniające. Niestety, nie dotyczy to wszystkich herbat. Produkty granulowane i ekspresowe często posiadają barwniki, aromaty, konserwanty czy polepszacze smaku. Takie herbaty należy omijać szerokim łukiem.
  2. Zielona herbata jest najzdrowsza. Warto wiedzieć, że wszystkie herbaty, tj. zielona, czarna, niebieska, czerwona, biała i żółta pochodzą z tej samej rośliny. Różnią się wyłącznie sposobem przygotowania i obróbki. Wszystkie te odmiany posiadają takie same składniki prozdrowotne.
  3. Herbata parzona długo jest niezdrowa, ale dodaje więcej energii. Niektóre osoby myślą, że jeśli przesadzą z długością parzenia herbata traci swoje właściwości zdrowotne, a wręcz będzie niezdrowa dla organizmu, a przy tym doda nam więcej energii. Nic bardziej mylnego. W naparze, który jest długo parzony, zachodzą pewne reakcje chemiczne, które sprawiają, że z czasem składniki tracą na sile. Taka herbata z pewnością nas bardziej nie pobudzi, a wręcz przeciwnie. Co prawda utraci nieco właściwości prozdrowotnych, ale nie będzie też szkodliwa.
  4. Herbata odwadnia. Kawa rzeczywiście odwadnia i wypłukuje z organizmu cenne składniki odżywcze, ale zupełnie inaczej jest w przypadku herbaty, choć również posiada kofeinę (nazywana teiną). Herbata w rzeczywistości nawadnia organizm i odżywia go cennymi mikro i makroelementami.

Prawda o herbacie

  1. Herbata odchudza. Powszechnie uważa się, że tylko specjalne mieszanki herbat, które posiadają na opakowaniu informację, o tym, że odchudzają, działają właśnie na metabolizm. Zwykła, ale dobrej jakości herbata, przyspiesza metabolizm, poprawia działanie układu trawiennego i hamuje apetyt. Picie herbaty zatem może być znakomitym dodatkiem do diety i ćwiczeń.
  2. Herbata chroni przed nowotworami. Napój ten zawiera przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia się komórek, a jednocześnie chronią przed rakiem żołądka, płuc, skóry, wątroby, okrężnicy, przełyku, jelita grubego, piersi i prostaty. Ponadto herbata chroni przed działaniem promieni UV, które są szkodliwe dla ludzkiej skóry.
  3. Herbata poprawia pamięć. Związki roślinne, jakie zawiera herbata, znakomicie wpływają na ludzki mózg. Ułatwiają uczenie się i zapamiętywanie nowych rzeczy. Herbacie sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony i dlatego poprawia się jego działanie.
  4. Herbata…leczy. Herbata rzeczywiście pomaga podczas przeziębienia i grypy. Napój ten działa przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi zapalenie gardła, i rozgrzewająco. Wspomagany tak ludzki organizm szybciej wraca do zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ