Biznes, Firma, E-biznes

Odzież dla pracowników – jak ją dobrać?

Zapewnienie pracownikom odzieży jest bardzo ważne na wielu stanowiskach pracy. W jakich sytuacjach pracodawca powinien ją zakupić? Jak dobrać odpowiednią odzież pracowniczą? Sprawdź najważniejsze kwestie!

Kiedy pracodawca musi zapewnić odzież pracownikom?

Stworzenie odpowiednich warunków pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. W jego ramach znajduje się również przekazanie pracownikom odpowiednich ubrań albo też zastosowanie ekwiwalentu, gdy jest to możliwe.

Przekazanie odzieży przez pracodawcę pracownikom jest konieczne wtedy, gdy:

  • odzież pracowników mogłaby ulec pobrudzeniu albo zniszczeniu
  • pracownicy w środowisku pracy wystawieni są na działanie czynników szkodliwych oraz niebezpiecznych

Wielu pracodawców decyduje się również na zakupienie odzieży pracowniczej w innych przypadkach, na przykład wtedy, gdy chcą oni stworzyć jednolity strój pracowniczy, który będzie również reprezentował firmę i pomagał w poprawie jej rozpoznawalności i budowie wizerunku.

Rodzaje odzieży dla pracowników – robocza i ochronna

Odzież przeznaczona dla pracowników może być podzielona na dwie główne kategorie, a dokładnie na odzież roboczą oraz na odzież ochronną. Czym cechują się te dwa rodzaje ubrań pracowniczych?

Odzież robocza jest używana po to, aby zapewnić pracownikom podstawowe bezpieczeństwo i poprawić ich komfort pracy. Celem jest wtedy zabezpieczenie przed pobrudzeniem, zniszczeniem własnych ubrań, do czego może dojść podczas pracy. Stosowana jest między innymi w produkcji, warsztatach.

Odzież ochronna z kolei ma wyższy poziom ochrony, ponieważ jej celem jest chronienie pracowników przed wpływem czynników niebezpiecznych i szkodliwych, które mogą występować na stanowisku pracy. Do tej kategorii zaliczana jest między innymi odzież ochronna firmy Mark-Helper. Zabezpiecza ona wtedy przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi oraz fizycznymi, na przykład przed niskimi i wysokimi temperaturami, ostrzami, bakteriami, wirusami, kontaktem ze szkodliwymi substancjami. Z tego względu musi ona również spełniać określone normy.

Jak dobrać odpowiednie ubrania pracownicze?

Wybierając ubrania ochronne albo robocze dla pracowników, pod uwagę należy wziąć wtedy szereg czynników. Wśród nich znajdują się:

Środowisko pracy

Najważniejsze w przypadku dobierania odpowiednich ubrań pracowniczych jest uwzględnienie środowiska pracy. Na tej podstawie można następnie dobrać odpowiednią odzież – roboczą albo ochronną dla pracowników.

W doborze odpowiednich ubrań może wtedy pomóc też specjalista w dziedzinie BHP, który dokładnie określi występujące na stanowisku zagrożenia i przygotuje właściwą dokumentację wraz z zaleceniami. To pozwoli na wybranie najlepszych ubrań.

Warunki pracy

Na stanowisku pracy mogą panować różne warunki, między innymi pod kątem temperatury, czynników pogodowych. Wobec tego należy wtedy dobrać odzież roboczą lub ochronną pod tym kątem. Producenci oferują ją często w wariantach zimowym i letnim.

Oczekiwania pracowników

Pracodawca, który chce zdecydować się na zakup odzieży, powinien też skonsultować się wtedy z pracownikami. Dzięki temu może on dobrać ubrania, które będą najlepsze na dane stanowisko i będą zapewniały odpowiednie wsparcie podczas prowadzenia czynności, by były one wygodne, bezpieczne.

Rozmiary odzieży

Powinny być one odpowiednio dobrane do pracowników. Warto wcześniej poinformować ich o jej kupnie i przedstawić tabelę rozmiarów producenta, by mogli oni dobrać właściwy rodzaj odzieży dla siebie pod kątem rozmiarowym, która będzie najlepiej dopasowana do ich sylwetek.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ