geodezja
Budownictwo

Podziały i scalenia nieruchomości? Niezbędny będzie geodeta

Gdy planuje się podzielenie lub też scalenie nieruchomości, wtedy konieczne jest skorzystanie z usług geodezyjnych. Co warto o nich wiedzieć?

Jeżeli potrzebny jest geodeta Wieliczka jest jednym z wielu miast, gdzie takie usługi są dostępne. Dlaczego geodeta jest niezbędny do podziałów i scaleń nieruchomości? Na czym polega wtedy jego obsługa?

 

Kiedy prowadzi się podziały i scalenia nieruchomości?

Nieruchomości mogą być dzielone na mniejsze części lub też mogą być one łączone w większe z wykorzystaniem kilku odrębnych.

 

Najczęściej podziały nieruchomości dotyczą gruntów i prowadzone są one wtedy, gdy konieczne jest wydzielenie z nich odrębnych nieruchomości. Takie czynności prowadzone są między innymi wtedy, gdy właściciel nieruchomości chce sprzedać jej część. Również podziały wykorzystywane są wtedy, gdy nieruchomość należy do współwłaścicieli w określonych częściach i chcą oni podzielić ją fizycznie.

 

Scalenia nieruchomości prowadzone są z kolei najczęściej w sytuacji, gdy obok siebie znajdują się nieruchomości odrębne. Za pomocą scalenia można wtedy stworzyć jedną nieruchomość o większej powierzchni.

 

Podział lub scalenie nieruchomości – jak je wykonać?

Aby przeprowadzić takie procedury, konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalisty jak geodeta.

 

Geodeta zajmuje się wykonywaniem pomiarów gruntów oraz na podstawie zebranych przez siebie danych przygotowuje dokumentację i analizy.

 

Prawo wymaga, aby podczas przeprowadzania podziałów nieruchomości oraz scaleń nieruchomości zastosować mapę do celów geodezyjnych. Mapa ta ma na celu przedstawienie stanu nieruchomości w przypadku podziału albo scalenia.

 

Profesjonalny geodeta Wieliczka – gdy poszukiwane są usługi specjalistów w tej dziedzinie, w Wieliczce dostępne są biura zapewniające kompleksowe i fachowe wsparcie.

 

Jak wygląda podział albo scalenie nieruchomości?

Żeby przeprowadzić podział lub scalić nieruchomość, trzeba na początku skontaktować się z geodetą. Specjalista ten będzie mógł następnie przeprowadzić odpowiednie pomiary w celu przygotowania mapy do celów geodezyjnych.

 

Mapa do celów geodezyjnych zawiera wówczas odpowiednio naniesione informacje dotyczące podziału albo scalenia nieruchomości.

 

Z mapą, która została przygotowana przez geodetę, należy następnie udać się do lokalnego urzędu gminy albo starostwa powiatowego, gdzie skład się ją wraz z innymi dokumentami, aby przeprowadzić procedurę podziału albo scalenia nieruchomości.

 

Dokładne informacje dotyczące tych procedur można znaleźć na stronach rządowych.

 

Ile kosztuje usługa geodezyjna przy podziale albo scaleniu nieruchomości?

Koszty związane z podziałem albo scaleniem nieruchomości są zróżnicowane, ponieważ zależne są one od cennika firmy geodezyjnej.

 

Najczęściej geodeta Wieliczka będzie wymagał zapłaty na poziomie około 1000-1500 złotych za przeprowadzenie odpowiednich pomiarów, natomiast przygotowanie mapy również może być kosztem około 1500 złotych.

 

Żeby dowiedzieć się więcej na temat tego, ile kosztują usługi geodezyjne związane z podziałami i scaleniami nieruchomości, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z biurem geodezyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ