Gospodarka, Przemysł

Oprogramowanie CATIA – jak uzyskać biegłość w jego obsłudze?

Zaawansowane oprogramowanie komputerowe stosowane w przemyśle wymaga posiadania rozbudowanej wiedzy w zakresie jego obsługi.

Coraz więcej firm wykorzystuje rozwiązania w dziedzinie automatyki przemysłowej, co wymusza również większe zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Automatyka to nie tylko maszyny, urządzenia i instalacje wykorzystujące zautomatyzowane, zrobotyzowane czynności, ale również oprogramowanie, które służy do projektowania i obsługi systemów. Tymi czynnościami zajmuje się między innymi inżynier CATIA posiadający przygotowanie w obsłudze systemów CATIA.

Czym dokładnie jest CATIA? W jakich celach stosowane jest to oprogramowanie? Jak można nauczyć się jego obsługi?

Czym jest CATIA?

CATIA (Computer Aided Three-dimensional Interactive Application) to zintegrowany system składający się z elementów CAD/CAM/FEM, który został opracowany przez firmę Dassault Systèmes.

System CATIA uznawany jest za jedno z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, które stosowane jest w projektowaniu inżynierskim, między innymi do wykonywania dokumentacji łaskiej, przygotowywania elementów skończonych typu MES (Metoda Elementów Skończonych) oraz programowania maszyn numerycznych CNC, które najczęściej używane są do obróbki.

Najczęściej inżynier CATIA pracuje w branży automotive, czyli w przemyśle samochodowym, albo też w przemyśle lotniczym, ale warto wskazać, że oprogramowanie tego typu używane jest również w innych obszarach, między innymi przy produkcji AGD, projektowaniu linii produkcyjnych, form wtryskowych, wykrojników, tworzyw sztucznych czy kompozytów.

Aktualnie najnowszą wersją systemu CATIA jest V5, która oferuje pełen wachlarz innowacyjnych funkcji wykorzystywanych przy projektowaniu różnych obiektów.

Jak nauczyć się obsługi systemu CATIA?

System CATIA jest złożonym oprogramowaniem, które wymaga posiadania odpowiedniego przygotowania do jego obsługi. Właśnie dlatego inżynier CATIA to osoba, która musi przejść odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie.

Szkoleniami w ramach systemów projektowych CATIA zajmuje się obecnie wiele firm działających w całym kraju, które organizują szkolenia otwarte – dostępne dla każdego zainteresowanego, a także zamknięte, które najczęściej wybierane są przez firmy, które szkolą wówczas swoich pracowników.

Podczas szkoleń poruszane są różne tematy, między innymi:

 • cechy systemu
 • interfejs
 • tworzenie dokumentacji
 • narzędzia operacyjne
 • metody rzutowania
 • transformacje
 • tworzenie szkiców
 • animacja
 • modelowanie bryłowe
 • wizualizacja
 • parametryzacja modelu

 

W ramach szkoleń uczestnicy biorą udział w zajęciach teoretycznych, a także praktycznych, czyli uczą się obsługi systemu i jego praktycznego wykorzystania w różnych pracach.

Szkolenia oferowane są najczęściej na różnych poziomach zaawansowania – dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją naukę, a także dla bardziej doświadczonych, aby uzyskać szerszą wiedzę dotyczącą obsługi programowania projektowego CATIA.

Oferta szkoleniowa jest skierowana do wszystkich zainteresowanych osób, które chciałyby zdobyć odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Najczęściej na naukę decydują się osoby po studiach inżynierskich – po zakończeniu kursu mogą otrzymać tytuł jak inżynier CATIA.

Oczywiście, każdy inżynier CATIA powinien pamiętać o tym, żeby stale doskonalić swoje umiejętności, co pozwala mu na uzyskanie biegłości w jego obsłudze. Dzięki temu projektowanie różnych elementów odbywać może się jeszcze wydajniej, a gotowe projekty przygotowane przez niego mogą cechować się jeszcze lepszą jakością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ