Pirometr

Podczas gdy zastanawiamy się jaka pogoda występuje za oknem, warto zaopatrzyć się w taki sprzęt jakim jest –  pirometr. Do czego on właściwie służy? Otóż, ten przyrząd służy do pomiaru bezdotykowego temperatury. Dzięki niemu, dowiemy się jaka temperatura panuje na zewnątrz, jak i wewnątrz. Czasem trudno zmierzyć na pierwszy rzut oka ile stopni może być na dworze. Utrudnia nam to decyzje o wyborze odpowiedniego ubrania.

Jak działa pirometr?

W oparciu o szeroką analizę promieniowania cieplnego. Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w życiu codziennym, na przykład świetnie sprawdzą się podczas pomiaru temperatury powierzchni żywności lub sprawdzania jaka występuje temperatura w ladach chłodniczym bądź zamrażarkach. Jak można się domyślić, ułatwia to prowadzenia branży spożywczej. Dzięki temu pracujące tam osoby, mogą monitorować czy żywność przechowywana jest w odpowiednich warunkach.

Zastosowanie pirometrupirometr

Oprócz tego urządzenia mają zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Sprawdzają one bowiem temperaturę w miejscach bardzo niebezpiecznych oraz monitorują jaką temperaturę mają maszyny przemysłowe. To bardzo ważne, aby sprawdzać takie informacje, gdyż zbyt przegrzana maszyna, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia pracowników. Pirometr ma także zastosowanie w medycynie. Sprawdza on jaką temperaturę ma człowiek. Może wykryć stan podgorączkowy lub obniżoną temperaturę ciała. Jest to niesamowicie ważne, ponieważ w ten sposób lekarz jest w stanie na bieżąco monitorować stan zdrowia swojego pacjenta i szybko podjąć decyzję, jeżeli coś złego będzie się z nim działo. Termometr monitoruje także stan systemów klimatyzacyjnych i grzewczych, a także przydaje się na budowach, gdyż może zlokalizować wilgotność ścian i sufitów. Wykrywa także przeciągi, a także prądy cieplne. Jak widać, przydaje się w wielu dziedzinach.

 Pirometr