Ogólne

Nawiewniki okienne a wentylacja pomieszczeń – czy warto je montować?

Twoje okna nie mają zamontowanych nawiewników? Czy warto zdecydować się na ich zastosowanie? Wyjaśniamy, czym są nawiewniki okienne i jakie korzyści może nieść ich montaż!

Czym są nawiewniki okienne?

Nawiewnikami okiennymi nazywa się rodzaj elementów montowanych w oknach w celu wspomagania wentylacji pomieszczeń. Pozwalają one na kontrolowanie przepływu powietrza doprowadzanego do wnętrz pomieszczeń z zewnątrz. W sprzedaży znajdują się różne rodzaje nawiewników okiennych, które dzielone są pod kątem ich budowy oraz sposobu działania.

Zaliczane są do nich między innymi:

  • nawiewniki ciśnieniowe – ich sterowanie polega na różnicy ciśnienia, dlatego im jest ona większa, tym większy jest przepływ powietrza
  • nawiewniki higrosterowane – tego typu nawiewniki działają na podstawie różnicy wilgotności powietrza, często stosowane są one w łazienkach
  • nawiewniki dwusystemowe – łączą w sobie sposób działania nawiewników ciśnieniowych i higrosterowanych

Warto też wskazać, że nawiewniki mogą spełniać również inne funkcje, na przykład mogą one blokować smog oraz alergeny, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza we wnętrzach. Nowoczesne nawiewniki okienne Lublin – skorzystaj z pomocy specjalistów w doborze nawiewników okiennych i zamów te najlepsze do swojego domu lub firmy!

Nawiewniki okienne – czy warto je montować?

Do głównych zalet montażu nawiewników okiennych zaliczane są:

Poprawiona cyrkulacja powietrza

Nawiewniki okienne mogą pomóc poprawić cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, umożliwiając dopływ świeżego powietrza z zewnątrz i wylot zużytego powietrza z pomieszczenia. Może to być szczególnie korzystne w pomieszczeniach o ograniczonym naturalnym przepływie powietrza lub nieodpowiedniej wentylacji mechanicznej.

Usuwanie zapachów

Nawiewniki są pomocne w usuwaniu stęchłego powietrza, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia. Stosowanie okien z nawiewnikami może zapewnić naturalną wymianę powietrza, która sprzyja świeższemu powietrzu we wnętrzach.

Lepsza jakość powietrza w pomieszczeniach

Dobra wentylacja ma kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnej jakości powietrza w pomieszczeniach. Nawiewniki okienne mogą pomóc w rozcieńczaniu i usuwaniu zanieczyszczeń w pomieszczeniach, takich jak smog, alergeny i inne cząsteczki unoszące się w powietrzu, przyczyniając się w ten sposób do zdrowszego środowiska.

Kontrola temperatury i wilgotności

Wentylatory okienne mogą pomóc w regulacji poziomu temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu można uzyskać naturalne chłodzenie podczas upałów lub pomóc zredukować nadmierną wilgoć w wilgotnych warunkach.

Poprawa efektywności energetycznej

Podczas korzystania z nawiewników okiennych należy wziąć pod uwagę efektywność energetyczną. Otwarcie okien może prowadzić do utraty energii, szczególnie w ekstremalnych temperaturach. Z kolei nawiewniki okienne skutkują lepszą kontrolą przepływu powietrza, mogą pomóc wyeliminować ten problem, umożliwiając wentylację przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat energii, co przekłada się na niższe straty energii.