Woda
Inne

Dlaczego warto stosować filtr węglowy do wody?

Filtry węglowe do wody mają za zadanie oczyścić ją z chloru i szkodliwych substancji. Można je wykorzystać w domu, ale i podczas podróży. Jak działa taki filtr i dlaczego warto zdecydować się na jego kupno?

Zastosowanie filtrów węglowych

Filtry posiadające organiczny węgiel aktywny mają niezwykle szerokie zastosowanie w uzdatnianiu wody oraz usuwaniu z niej wszelkich szkodliwych dla ludzkiego organizmu (i nie tylko) substancji. Takie filtry są używane zarówno w domu, jak i w warunkach przemysłowych.

Jak działa filtr węglowy do wody?

Węgiel aktywny to substancja, która składa się z pierwiastka węgla i składników pomocniczych, takich jak popiół, krzemionka czy metale alkaliczne. Taki węgiel blokuje niebezpieczne substancje chemiczne. Właśnie dlatego jest stosowany w filtrach, które mają za zadanie uzdatniać zanieczyszczoną wodę, aby można ją było bezpiecznie wypić. Co ważne, filtracja wody nie tylko pozwala pozbyć się szkodliwych substancji, które się w niej znajdują, ale i poprawia smak i zapach płynu.

Czego pozbywa się filtr węglowy do wody?

Filtr węglowy oczyszcza wodę ze szkodliwych substancji, związków chemicznych i różnego rodzaju drobin, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi, ale także i zwierząt. Kiedy się go używa, można być pewnym, że woda została oczyszczona z: chloru oraz jego związków, benzenu, pestycydów, herbicydów, radonu, trihalogenometanu, innych rozpuszczalników, a także takich elementów jak rdza, osad, piasek czy różnego rodzaju pyły.

Do czego wykorzystuje się filtry z węglem aktywnym?

Jak już wspomniano powyżej, filtry można zastosować zarówno w warunkach domowych, jak i w przemyśle. Znakomicie sprawdzają się jako wkłady do butelek, bidonów czy dzbanków. Doceniają je osoby, które nie znoszą metalicznego posmaku chloru w wodzie z kranu, a także ci, którzy lubią podróże i wędrówki na łonie natury.

Dlaczego warto stosować butelkę z filtrem do wody?

Butelki posiadające filtr z węglem aktywnym czy też dzbanki albo bidony na wodę, są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Wystarczy wlać do nich wodę – z kranu czy z innego źródła, takiego jak na przykład górski strumień. To niezwykle ekologiczny i bardzo oszczędny sposób picia wody. Dzięki butelce z filtrem nie trzeba wydawać środków na kupowanie wody mineralnej w butelce ze sklepu – to zwykle o wiele bardziej kosztowne niż oplata za wodę. Poza tym nie gromadzi się plastikowych butelek, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Gdzie najlepiej kupić filtry węglowe i jak ich używać?

Wysokiej jakości filtry z węglem aktywnym do wody można znaleźć między innymi w sklepach z asortymentem RTV i AGD, a także i w sklepach z artykułami turystycznymi czy ekologicznymi. Taki filtr można nabyć w formie wkładu węglowego. Tego typu wkład jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy włożyć go do butelki, bidonu czy dzbanku i wlać wodę. Po około 60 minutach czy przefiltrowaniu powinna być gotowa do spożycia, warto zauważyć, że im dłuższy czas filtrowania, tym uzyskuje się lepszej jakości wodę. To najlepsza metoda usuwania szkodliwych i niesmacznych substancji na wody pitnej w domu i nie tylko.