Biznes, Firma, E-biznes Budownictwo

Kiedy używane jest oświetlenie ewakuacyjne? Rodzaje i zastosowanie

Za pomocą oświetlenia ewakuacyjnego można prowadzić efektywną ewakuację osób z budynku w razie zagrożenia. Kiedy jest ono konieczne?

Nowoczesne systemy zabezpieczeń stosowane w budynkach pozwalają na uzyskanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ich użytkowników. Zalicza się do nich również oświetlenie ewakuacyjne, którego zadaniem jest umożliwienie efektywnej ewakuacji.

 

Czym jest oświetlenie ewakuacyjne?

Pod pojęciem jak oświetlenie ewakuacyjne znajduje się rodzaj oświetlenia awaryjnego, którego celem jest stworzenie właściwych warunków do ewakuacji w razie pojawienia się zagrożenia.

 

Za pomocą oświetlenia tego typu można między innymi prowadzić ewakuację osób w razie pożaru, ale również przy innych zagrożeniach, na przykład braku zasilania w budynku, podczas zagrożeń terrorystycznych. Ma ono zatem wszechstronne zastosowanie i dzięki niemu opuszczenie budynku jest szybkie i sprawne.

 

Oświetlenie ewakuacyjne – rodzaje

Do kategorii jak oświetlenie ewakuacyjne zaliczane są 3 główne rodzaje oświetlenia, do których zaliczane są:

 

  1. Oświetlenie strefy wysokiego ryzyka – stosowane jest ono tam, gdzie pojawiają się najwyższe potencjalne zagrożenia związane z pracą osób.
  2. Oświetlenie strefy otwartej – używane w miejscach o większej powierzchni, gdzie pojawia się ryzyko wybuchu paniki wśród osób, dzięki czemu pozwala na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w tłumie.
  3. Oświetlenie drogi ewakuacyjnej – jego zadaniem jest odpowiednie poprowadzenie osób ewakuowanych do wyjścia.

 

Gdzie stosuje się oświetlenie ewakuacyjne?

Oświetlenie tego rodzaju używane jest w wielu obiektach. Przepisy prawa wskazują dokładnie, gdzie niezbędne jest wykonanie oświetlenia awaryjnego, a także określają, jakie powinno ono spełniać wymagania.

 

Przede wszystkim oświetlenie ewakuacyjne powinno być wykonane w obiektach użyteczności publicznej dla większej liczby osób – powyżej 200 w przypadku teatrów, kin, obiektów sportowych, rozrywkowych, czytelni i tym podobnych.

 

Również odpowiednie zabezpieczenia są niezbędne w obiektach przemysłowych, produkcyjnych, magazynowych, zamieszkania zbiorowego, gdy mają one większą powierzchnię od 2000 metrów kwadratowych.

 

Jak wykonuje się oświetlenie ewakuacyjne?

Do wykonania oświetlenia ewakuacyjnego stosowane są odpowiednie rodzaje opraw awaryjnych, które muszą spełniać właściwe normy. Wykorzystuje się wtedy również odpowiednie rodzaje okablowania, które jest odporne na uszkodzenie pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu oświetlenie ewakuacyjne może zapewnić właściwą ochronę w groźnych sytuacjach.

 

Oświetlenie awaryjne najczęściej ma formę opraw montowanych na ścianach oraz na suficie. Są to oprawy o różnych kształtach – kwadratowe, prostokątne, okrągłe. Mogą być one również uzupełnione o tabliczki, które umożliwia ewakuację we właściwym kierunku. Dzięki temu, że tabliczki są podświetlone, są one dobrze widoczne i pozwalają na przeprowadzenie sprawnej ewakuacji.

 

Najlepiej, aby oświetlenie ewakuacyjne zostało zaprojektowane przez firmę, która posiada duże doświadczenie w realizacji tego typu systemów zabezpieczeń. Jej pracownicy mogą wtedy przygotować projekt związany z oświetleniem oraz dobrać odpowiednie rodzaje opraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ