Inne

Usterki wału napędowego – jak je rozpoznać?

Wał napędowy jest ważnym elementem układu napędowego w wielu pojazdach, na przykład w samochodach, maszynach rolniczych, budowlanych czy wózkach widłowych. Jakie jest jego przeznaczenie? W jaki sposób rozpoznać jego usterki?

Za co odpowiada wał napędowy?

Wał napędowy jest bardzo ważnym elementem mechanicznym w pojeździe, który przenosi moment obrotowy i moc obrotową z silnika na koła. Pod kątem budowy jest to stalowa rura z przegubem na każdym końcu, który umożliwia mu zginanie i poruszanie się wału. Ten rodzaj elementu wykorzystywany jest w pojazdach z napędem na tylne koła i na cztery koła. W pojazdach silnik znajduje się z przodu pojazdu, natomiast napędzane koła z tyłu. Wał napędowy tworzy wtedy układ przeniesieni napędu. Łączy on skrzynię biegów z tylnym mechanizmem różnicowym, który z kolei napędza koła pojazdu.

Jakie objawy daje uszkodzony wał napędowy?

Wał napędowy jest jednym z tych elementów pojazdu, który może ulec zniszczeniu i całkowicie uniemożliwić jego użytkowanie. Usterka wału napędowego może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, ale uważni kierowcy mogą zauważyć objawy wskazujące na jego zepsucie znacznie wcześniej.

Do objawów wskazujących na usterkę wału napędowego zaliczane są przede wszystkim:

  • Wibracje – jeżeli podczas jazdy pojazdem można zauważyć wibracje dochodzące od podwozia, zwłaszcza przy wyższych prędkościach, może to być oznaką awarii wału napędowego.
  • Stukanie, uderzanie – inną częstą oznaką usterki wału napędowego jest stukanie albo uderzanie, które pojawia się zwłaszcza w trakcie przyspieszania lub zmiany biegów.
  • Trudności w kierowaniu pojazdem – uszkodzony wał napędowy może powodować problemy ze skręcaniem pojazdu, zwłaszcza przy niskich prędkościach.
  • Usterka zgłaszana przez pojazd – w niektórych pojazdach na usterkę wału napędowego wskazuje lampka ostrzegawcza na desce rozdzielczej.

Uszkodzenie wału napędowego może spowodować poważne problemy z układem napędowym i prowadzić do problemów z kierowaniem pojazdem, a nawet uniemożliwić jego prowadzenie.

Usterka wału napędowego – naprawa czy wymiana na nowy?

W przypadku wystąpienia problemu z wałem napędowym warto jak najszybciej zlecić kontrolę pojazdu. Jazda z uszkodzonym elementem tego typu może być niebezpieczna i może spowodować dalsze uszkodzenia układu napędowego, co będzie przekładało się na jeszcze wyższe koszty ich naprawy. W zależności do stanu technicznego wału napędowego można zdecydować się na jego wymianę na nowy lub też na jego naprawę, jeżeli usterka nie jest poważna i można ją usunąć. Częstym wyborem jest kupno nowego wału napędowego, ponieważ elementy te nie są bardzo drogie. Oferuje je między innymi sklep Przeguby.pl, który współpracuje z wieloma producentami wałów napędowych. Jego dokładna oferta jest dostępna na stronie internetowej: https://www.przeguby.pl/kategoria/72/waly-napedowe/. Ważne jest też, aby regularnie sprawdzać wał napędowy, dzięki czemu będzie można korzystać z niego przez długi czas. Diagnosta może ocenić jego zużycie w trakcie przeglądu pojazdu.